حادثه پلاسکو و خدمات مدیریت بهره برداری و نگهداشت ساختمان

حادثه پلاسکو همه را متوجه مسئله مدیریت بهره برداری و نگهداشت ساختمان و وضعیت آن در کشور نموده و زمان آن فرا رسیده که از خدمات متخصصین در این زمینه استفاده شود

حادثه-پلاسکو-و-مدیریت-بهره-برداری-و-نگهداشت-ساختمانحادثه پلاسکو و مدیریت بهره برداری و نگهداشت ساختمان

حادثه ساختمان پلاسکو وقوع حادثه‌ای را به ما گوشزد می‌کند.  با فرو ریختن این بنا زمان آن رسیده تا  به راه‌های بهبود شرایط و حل معضلات مشابه به‌عنوان قدم بعدی بیندیشیم تا شاید از تکرار چنین معضلاتی بتوان جلوگیری کرد. واقعیت این است که در کشور ما ابنیه پس از اتمام دوره ساخت و به محض اینکه برای بهره‌برداری واگذار می‌شوند به‌عنوان پروژه‌ای خاتمه یافته پرونده‌شان از نظر فنی بسته می‌شود و کلا برای استفاده در هر شرایطی بنا به تشخیص تصرف‌کننده ملک به کار گرفته می‌شوند.  در صورتیکه در سایر کشورهای پیشرفته جهان تازه زمان مدیریت بهره برداری و نگهداشت آن آغاز می شود و هزینه زمانی و مالی بیشتری برای حفظ کیفیت شان متوجه نگهداشت ساختمان در دوره بهره برداری می طلبد.

وضعیت مدیریت بهره برداری و نگهداشت ساختمان در ایران

همین امر هم موجب شده است که متوسط عمر ابنیه ما در کشور بسیار کوتاه‌تر از کشورهایی باشد که از نظر شیوه طراحی و ساخت و مصرف مصالح بادوام و … در شرایط مشابهی با آنها قرار داریم.  برای مثال در آمریکا ساختمانهایی با قدمت 300 ساله هنوز جهت بهره برداری مورد استفاده عموم می باشد و جزء میراث فرهنگی آنها محسوب نمی شود.  امری که در کشور ما مغفول مانده «مدیریت بهره‌برداری و نگهداری در ساختمان (Facility Management & Maintenance) است که موجب می‌شود روند تدریجی استهلاک در بنا به کنترل درآید و مانع می‌شود که پیش از موعدی که به‌طور طبیعی و با توجه به نوع مصالح و نحوه ساخت آن باید عمر کنند، تخریب شده و نابود گردند   برای تضمین سلامت و ایمنی بنا و امکان استفاده از آن در کاربری خاصی که برای آن ساخته شده، قطعا اقداماتی به‌طور مستمر و همین‌طور به‌طور دوره‌ای و در توالی زمانی مشخص باید صورت پذیرد تا سلامت و ایمنی و پایداری بنا را دست‌یافتنی کند.

مدیریت-بهره-برداری-و-نگهداشت-ساختمان

غفلت از مدیریت بهره برداری و نگهداشت ساختمان

نکته مهمی که درخصوص ساختمان پلاسکو باید به‌شدت مورد تاکید قرار گیرد آسیب شدیدی است که این ساختمان، همانند موارد مشابه، از فقدان امر مدیریت بهره‌برداری دیده است. به‌خصوص که تغییر کاربری و تبدیل برخی از واحدهای این مجموعه از دفاتر کار و امور اداری به تولیدی و امور خدماتی از پیش برنامه‌ریزی نشده، الزام به رعایت ضوابطی را مطرح می‌ساخت که درصورت وجود سیستمی از مدیریت بهره‌برداری فعال، قادر به کنترل آثار مخرب منتهی به کاهش کیفیت بنا و تشدید روند استهلاک در ساختمان می‌شد.غفلت در استفاده از سیستم «مدیریت بهره‌برداری» در این ساختمان بعد از خلع ید از مالکیت قبلی و واگذار کردن آن به مالکیت تسخیری قطعی شد. زیرا نه علاقه‌ای همچون مالک اولیه به بنا داشته و نه اطلاعات و مدارک لازم از مشخصات فنی بنا را در اختیار داشت تا در صورت وجود سیستمی برای واگذاری مدیریت بهره‌برداری به آنها، چنین کاری را ممکن سازد.  به‌خصوص که در این نوع مجموعه‌ها با مالکیت تسخیری به دلیل نحوه نگاه منفعت‌جویانه در کوتاه‌مدت و بدون داشتن دغدغه حفظ کیفیت بنا برای استمرار بهره‌مندی از آن، فقط برای دریافت سهم مالکیت در هنگام فروش ملک یا سرقفلی آن حاضر می‌شوند و از سایر وظایف در قبال مجتمع یا غافل هستند یا به دلیل هزینه‌هایی که ممکن است متوجه آنها شود، از آن می‌گریزند. این مساله وقتی حادتر می‌شود که این نوع مالکان تسخیری حتی انجام تعمیرات و اصلاحات توسط دارندگان سرقفلی این واحدها را مشروط به کسب اجازه از خود می‌کنند (برای جلوگیری از دخل و تصرفات احتمالی) که همین نیز اقدام به اصلاحات یا تعمیرات موردی را به تاخیر می‌اندازد.  حمیده امکچی

خدمات مدیریت بهره برداری و نگهداشت ساختمان

در مقالات گذشته این سایت به این مسئله پرداخته شد که وضعیت مدیریت بهره برداری و نگهداشت در کشور بسیار ضعیف است و متاسفانه مدیران و مهندسین و مسئولین به آن توجهی ندارند، امید است که با تجربه تلخ ساختمان پلاسکو توجه جامعه به این موضوع افزایش یابد و در جهت بهبود این امر دست یاری به هم دهند.  گروه پیشتازان مدیریت پروژه افق که متشکل از متخصصین و مهندسین و مدیران در این زمینه می باشد، جهت بررسی و مدیریت بهره برداری و نگهداشت ساختمانها و مجتمع های اداری و تجاری و مسکونی اعلام آمادگی می کند.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Share This