مدیریت تعطیلات بازارکار هفتگی

عدم بررسی و اخذ تصمیمات منطقی در مدیریت تعطیلات بازارکار هفتگی ایران، جهانی شدن و ارتباط بازارکار را با مشکلات مواجه خواهد کرد.

تعطیلات-بازارکارآیا تا به حال فکر کرده اید چرا در اکثر نقاط جهان تعطیلات بازارکار هفتگی، هفته کاری را به پنج روز کاری تعریف کرده اند؟  تا چند سال پیش که روزهای مدرسه و کاری در ایران شش روز در هفته بود، همیشه ناله هایی شنیده می شد که ایزانیان پرکارترین ملت جهان هستند، چون در سایر کشورها دو روز تعطیلی آخر هفته دارند.  در صورتیکه در جمع تعطیلات بازارکار در ایران در کل سال، با در نظر گرفتن اجازه مرخصی دو و نیم روز ماهانه، تعطیلات رسمی، مذهبی، فصلی و اضطراری یکی از بالاترین آمار در جهان می باشد.  برای مثال، تجربه اینجانب از آمریکا، تعطیلات رسمی و تقویمی فقط نه روز بود که بعضی از آنها هم به روزهای شنبه و یکشنبه هفته می افتاد، و کارکنان در طول سال فقط ده روز اجازه مرخصی استعلاجی یا تفریحی داشتند.  و شنبه ها هم بیشتر مواقع با کار دوم یا اضافه کاری پر می شد.  در صورتیکه در ایران پس از سالها بررسی، مسئله دو روز کردن تعطیلات آخر هفته برای مدارس را تصویب کردند و “پنجشنبه نیم روز”  تعطیلات بازارکار هفتگی باعث شده که عملا بازارکار ایران از مزایای تعطیلی دو روز در هفته بی بهره بماند.  از طرفی، با کاهش ندادن تعطیلات رسمی و تقویمی، در بعضی موارد مواجه شدن این تعطیلات با تعطیلات آخرهفته عملا بازارکار را برای کل هفته تعطیل می کند،

مزایای دو روز تعطیلات بازارکار هفتگی

  1. فرصت برای استراحت بیشتر در آخر هفته و آغاز هفته جدید کار با بازدهی بالاتر کارکنان
  2. فرصت برای خرید و خرج کردن خانواده ها در تفریحات آخر هفته برای چرخش مالی بهتر در بازار
  3. کاهش هزینه های اداری با فشرده کردن زمان کارمندان به پنج روز در هفته برای انجام وظائف
  4. افزایش بازدهی کارکنان با فشرده کردن زمان کارمندان به پنج روز در هفته برای انجام وظائف

حتی در کشورهایی مثل فرانسه یا در شرایط اضطراری اقتصادی در آمریکا، نظریه استفاده کردن از چهار روز کاری ده ساعته به جای پنج روز کاری هشت ساعته نشان داده که با کاهش حقوق پرداختی به کارکنان و افزایش فرصت کار دوم برای کارکنان، کاهش هزینه های مصرفی مانند برق و امکانات لازم برای شروع و راه اندازی عملیات، کاهش ترافیک و هزینه های بالاسری، سه روز تعطیلات بازارکار هفتگی مورد استقبال کارکنان و کارفرمایان واقع شده است.  به گزارش برخی پایگاه‌های خبری در ۱۳۹۳/۰۷/۱۳، سازمان جهانی کار در تازه ترین گزارش خود با طرح مباحثی پیرامون لزوم کم کردن روزهای کاری هفته، با طرح ۵ دلیل برای لزوم کاهش روزهای کاری هفته به ۴ روز، اعلام کرده‌است، که کار زیاد باعث بیماری‌های قلبی عروقی، اختلالات گوارشی و اسکلتی و همچنین از بین رفتن شادی و رضایت از زندگی می‌شود.

مدیریت تعطیلات بازارکار هفتگی در ایران

از طرفی با اینکه ایران پس از سالها تعلل، الگوی کشورهای اسلامی دیگر را برای تعطیلی آخر هفته خود انتخاب کرد و پنجشنبه را قبل جمعه تعطیل هفتگی کرد. در سالهای اخیر، اکثر کشورهای اسلامی خاورمیانه و حاشیه خلیج فارس به این نتیجه رسیدند که تعطیل کردن شنبه بعد جمعه برای هماهنگی با بازارکار جهانی مزایای بیشتری دارد.  با اینکه تعطیلی بازارکار هفتگی التزام شرعی ندارد، و مسلمانان فقط زمان نماز جمعه از کار در طول هفته نهی شده است، اصرار بر تعطیل کردن پنجشنبه ها نه شرعی است نه منطقی.

برای مثال از تجربه اینجانب در امارات و کویت و عمان نشان داد که هر چند ادارات دولتی و مذهبی روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیل هستند و بانکها و ادارات مالی جمعه و شنبه به نظر می رسید که تعطیلات بازارکار عمان سه روز در هفته باشد.  در صورتیکه با برنامه ریزی صحیح و مدیریت تعطیلات بازارکار می توان در هر روز هفته به جز جمعه ها با بازدهی بالا به مسئولیتها و کارهای خود رسیدگی کرد و نه تعطیلی پنجشنبه ها و نه تعطیلی شنبه ها باعث تاخیر در کارها می شد.

پیشنهاد مدیریت تعطیلات بازارکار هفتگی

 

به نظر اینجانب زمان آن رسیده که به مسئله مدیریت تعطیلات بازارکار هفتگی با نگرش غیر تعصبی و علمی و منطقی پرداخته شود.  در کشورهای دیگر، به جز ادارات دولتی، سایر مراکز خرید و شرکتهای خصوصی برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان و مراجعین خود هر روز هفته حتی 24/7 دائر می باشند و حداقل یک کارمند به صورت چرخشی موظف به پاسخگویی می باشد. چرا فعالان بازارکار ایران با توجه به جهانی شدن بازار خود به فکر بهبود مدیریت تعطیلات بازارکار هفتگی خود نمی باشند؟

معلومات بیشتر می توانید به ویکی پدیا مراجعه کنید.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Share This