ادامه مبحث مدیریت پروژه نظری یا کاربردی

 مدیریت پروژه نظری یا کاربردی بحثی بود که مدتی پیش در فضای دانشگاهی مورد بحث قرار گرفت و  در این مقاله به فضای کسب و کار پرداخته می شود.

مدیریت-پروژه-نظری-یا-کاربردیمتاسفانه به دلیل قانون تجارت قدیمی بلژیک که در ایران هنوز مورد استفاده قرار می گیرد، مدیرعامل شرکت به عنوان تنها مسئول شرکت در قبال تصمیمات شرکتی، مهمترین پست و مقام تصمیم گیرنده شرکت می باشد.   به همین دلیل مدیر عامل شرکتهای متخصص معمولا از متخصصین همان رشته ها استخدام می شوند.   از طرفی، در کشور ما مرسوم شده است که هر که “سرش به تنش” می ارزد، دیگر کارمندی نمی کند، و برای خود شرکتی و موسسه ای تشکیل می دهد و خودش را مدیر عامل می کند.  به همین دلیل اکثر شرکتهای ایرانی دارنده مدیرعاملهای متخصص با سرمایه هستند که کمترین زمینه و دانش در بحث مدیریت دارن و چون فکر می کنند که مثلا مهندس قابلی هستند، در نتیجه می توانند شرکت خود را هم به خوبی اداره کنند.

بحث مدیریت پروژه نظری یا کاربردی با یکی از غرفه داران نمایشگاه

 امروز برای بازدید از بیست و یکمین نمایشگاه نفت و گاز با چندین شرکت خارجی که تمایل به همکاری با شرکتهای ایرانی داشتند جلسات خوبی برگزار کردم.  تقریبا بازدید خود را کامل کرده بودم و به سمت خروج از نمایشگاه بودم که یک شرکت خارجی در زمینه مدیریت پروژه های نفت و گازی نظرم را جلب کرد.  مقداری معلومات از خانمی که بروشور ها را می داد جمع آوری کردم و ایشان گفت که این شرکت هنوز فعالیت در ایران شروع نکرده ولی خیلی مایل است که با شرکتهای ایرانی همکاری کند.  وقتی تقاضای جلسه با نمایندگان شرکت خارجی را کردم، مهندسی ایرانی با سن بالا از من سوالاتی پرسید که برای چه می خواهم با آنها جلسه برگزار کنم.  پس از پاسخ دادن سوالات ایشان و دادن معلومات خود که چه تجارب و دانشی در زمینه مدیریت پروژه دارم، ایشان نسبت به سوالات تخصصی در زمینه نفت و گاز پرداخت، همان زمان ایشان را تصحیح کردم که برای مدیریت پروژه لزوما دانش تخصصی کار نیاز نیست.  برای مثال مدیر عامل شرکت اپل در سال 1977 آقای جان اسکالی بود که از شرکت پپسی برای نجات اپل استخدام شد.  اینجا بود که متوجه شدم طرف من با اینکه یک مدیرعامل شرکت تخصصی است، هیچ چیز از مدیریت پروژه نمی داند و به نظر ایشان در مباحثه اینکه آیا  مدیریت پروژه نظری یا کاربردی می باشد، ایشان مدیریت پروژه را فقط تئوری در کتابها می دانست و نقش کاربردی مدیریت در شرکت خود را از سوی مهندسین متخصص می دید.

حضور-شرکتهای-خارجی-در-نمایشگاه

آشنایی بیشتر با مدیریت پروژه برای شناخت قابلیت های آن

متاسفانه اکثر صاحبان شرکتهای ایرانی یا نمی دانند که مدیریت پروژه حرفه ای چه کمکهایی به آنها می تواند بکند، یا اینکه از شرکتهای غیر حرفه ای برای مشاوره یا کسب خدمات استفاده کرده اند و چون آن شرکتها به دیدشان نسبت به مدیریت پروژه نظری بوده نه کاربردی، نتوانستند نقش خود را به بهترین نحو برای آن صاحبان شرکتها ایفا کنند.    امید است که با مطالعه مطالب این سایت مخصوصا بخش زبان انگلیسی ، سطح دانش و آشنایی مدیران ایرانی نسبت به مدیریت پروژه حرفه ای بالا رفته و در تعامل با شرکتهای خارجی از زبان مشترک  پی ام باک برای مذاکره و مناقشه و همکاری با شرکت های خارجی بهره ببرند.  در نهایت صاحبان شرکتها باید بدانند که مدیریت یک علم است و هم هنر، و کسانی در مدیریت موفقیت هستند که تجربه بیشتر در کاربردی کردن مسائل نظری مدیریت داشته باشند.  به امید اینکه در آینده شاهد بهرمندی شرکتهای بیشتر از تخصص مدیریت در مدیریت عاملی شرکتهای متخصص باشیم.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Share This